Record number of 2015 graduates receive degrees at North Central College Record number of 2015 graduates receive degrees at North Central College

Record number of 2015 graduates receive degrees at North Central College


Jun 13, 2015

Congratulations to the Class of 2015!

North Central College celebrated its 150th Commencement on June 13 by conferring degrees on 836 students. Of those students, a record 736 received bachelor’s degrees and 100 earned master’s degrees. Some 147 students graduated cum laude, 53 earned magna cum laude, 27 achieved summa cum laude, and a record 41 students completed the College Scholars Honors Program with honors theses.

The following Class of 2015 bachelor and master degree recipients completed their programs during December 2014, March 2015 or June 2015 or will finish August 2015.

Bachelor of Arts (BA)
Salahudin Deangelo Abdullah, Psychology
Heather Accettura, Elementary Education
Kayla Marie Acton, Theatre, cum laude
Jonathan David Adkins, Exercise Science
Carolyn Renee Aikens, Sociology: Community Studies, Psychology, cum laude
Mrs. Shirley B. Amaning, Finance, Economics
Natalia Anastasova, International Business, cum laude
Kaitlyn Audrey Anders, Psychology
Allison Karin Anderson, Psychology
Kayla Marie Antle, Biology, cum laude
Eric Michael Anzelone, Accounting: C.P.A., summa cum laude
Zunara Arif, Psychology
Jennifer Rae Arns, Exercise Science
Emily DuWie Arp, Economics, Management, cum laude
Amanda Ruth August, Music
Edward J. Augustus, Exercise Science
Laura Ávila, Social Science/History
Derek Bacon, Musical Theatre, Theatre
Mallory Lynn Bahr, Sport Management
Lina Marie Baker, Exercise Science, cum laude
Amy Baliga, Psychology
Max J. Ballenger, Broadcast Communication, Sociology & Anthropology
Alexandria Rose Baltrus, Elementary Education
Danara Renee Barlow, Psychology
Jordan Lee Barnes, Exercise Science
Taylor Nicole Barnette, Exercise Science
Eliana Rae Bartel, Biology, Psychology, cum laude
Kayla Renee Bartz, Psychology, cum laude
Marissa Bartz, Chemical Microscopy, cum laude
Zachary L. Barvian, Philosophy, cum laude
John Patrick Bauer, Theatre
Patrick Thomas Beatty, Social Science/History, Religious Studies
Cameron Allen Bechard, International Business, cum laude
William Alan Becker, Sport Management
Jennifer Katherine Beem, Psychology
James Christopher Benda, Human Resource Management
Kevin L. Benjamin, Management
Christopher Daniel Berryman, Sport Management
Rebecca Lee Ann Billiet, Elementary Education, cum laude
Emily Anne Bishop, International Business, Marketing, cum laude
Scott A. Bishop, Marketing
Lindsy G. Black, Management
Jacquelyn Bland, Human Resource Management, cum laude
Damon Matthew Blythe, Studio Art
Ryan Andrew Boekeloo, Marketing, Management
Bradley J. Boettcher, Biology
Adam Bogdan, Interactive Media Studies: Technology, Interactive Media Studies: Convergent Media
Deepayan Bose, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Savannah Elizabeth Bowles, Psychology
Eve Wallace Bowman, Theatre
Sarah Louise Bragg, Accounting: C.P.A.
Ryan Patrick Brazel, Exercise Science
Kayla Aileen Brooks, Psychology, Philosophy
Kaitlyn Lynae Brown, Psychology
John F. Burchett, Management, Economics
Abimael Burgos, Exercise Science
Erik Wendell Burke, Theatre
Rebecca A. Burns, Religious Studies
John Francis Bus, Management, Marketing
Megan Rose Byrom, Management, cum laude
Maria Giovanna Caballero, English: Writing
Beny "Nito" Cabrera Jr., Psychology
Alyse Kathleen Cahill, Psychology
Marcelo David Cajas-Manangon, Interactive Media Studies: Graphic Arts, Marketing, cum laude
Taylor Calderone, Sociology, Theatre
Jason C. Callahan, Exercise Science
Victoria L. Camera, Psychology, magna cum laude
Jacob Anthony Camiliere, Psychology
Jacari S. Campbell, Theatre
Emily Canaday, Global Studies: International Relations, cum laude
Elaine Cannell, English: Literature, English: Writing, summa cum laude
Christen M. Caplinger, Human Resource Management, cum laude
Abigail Lynn Caprio, Management, International Business
Samuel Dylan Ross Carius, Sociology: Criminal Justice
Mia Elizabeth Casasanto, Art History, summa cum laude
Alejandra M. Castellanos, Psychology
Dina L. Castelvecchi, Human Resource Management, cum laude
Megan Elizabeth Cave, Elementary Education, magna cum laude
Autumn Yuxian Ceschin, International Business
Elaina Marie Chastain, Interactive Media Studies: Convergent Media, magna cum laude
Adriana Guadalupe Chavoya, Speech Communication
Sara Childs, Psychology
Michelle Chlebowski, Organizational Communication
Dominic Cialoni, Accounting: Corporate
Bruce E. Cibulka Jr., Chemistry
David Cieniawa, Psychology
Kayley Marie Ciocci, Organizational Communication, magna cum laude
Daniella Giovanna Ciolino, Mathematics
John Philip Ciolkosz, Mathematics, cum laude
Maryssa Eleni Cladis, Sport Management, cum laude
Melanie Elizabeth Clark, Sociology, magna cum laude
Breanna Nicole Clevenger, Psychology
Sarah Elizebeth Rennie Cline, Political Science
Amanda Elizabeth Coglianese, Elementary Education, summa cum laude
Raymond M. Colbert, Physics, cum laude
Alexandra Marie Coleman, Organizational Communication
Alexandria Maria Collazo, Global Studies: Europe
Elizabeth Composto, Interactive Media Studies: Graphic Arts, Interactive Media Studies: Technology, magna cum laude
Chelsea Coneset, Elementary Education
Kathleen Connolly, Spanish, International Business, cum laude
Zayde Contreras, Marketing, Spanish
Maureen Elizabeth Conway, Psychology
Kristen Renee Correale, Psychology
Spencer S. Cotton, Psychology
Olivia Kristine Crary, Theatre, cum laude
Katie Crawford, Elementary Education
Andrew Henry Cross, Management
Reynolds Cross, Elementary Education, cum laude
Cendy Cruz, Psychology
Mariana Cury, International Business, Economics, summa cum laude
Nicholas J. Dampf, Psychology
Jordan Christopher Dean, Sport Management
Alec Richard DeCaro, History
Allison Nicole Deckinga, Psychology
Alexander Deeter, Interactive Media Studies: Graphic Arts, Studio Art
Madelyn Elyse DePorter, Theatre, summa cum laude
James Michael DerKacy, Physics, Political Science, cum laude
Marc G. DesLauriers, Sociology: Criminal Justice, cum laude
Joseph Rooker DiCicco, Entrepreneurship & Small Business Management, Management
Tyler G. Dicken, Management
David Dickshinski, Political Science
Adelaide Dieckmeyer, Marketing, Entrepreneurship & Small Business Management
Emily Christine Dierking, Athletic Training
Matthew Jordan Dixon, Finance, Economics, cum laude
Michael Andrew Dobey, Biology
Bradly M. Donati, Marketing, Finance, magna cum laude
Alexa J. Dorini, Marketing
Kyle Dorner, Marketing
Zachary Matthew Dougherty, Exercise Science
Troy Bennett Downey, Organizational Communication
Colin James Doyle, Sport Management
Gary Alan Drawant Jr., Music
Christian Jordan Druce Jones, Music: Jazz Studies
Holly Dryden, Interactive Media Studies: Graphic Arts, Marketing, magna cum laude
Gregory James Dubish, Interactive Media Studies: Technology
Victoria Rose Dunn, Biology
Christine Elizabeth Dunne, Elementary Education, cum laude
Emma Duvernay, Interactive Media Studies: Graphic Arts, cum laude
Milan Stephen Eapen, Human Resource Management
Adnan Ebibi, Finance, Economics
Nicole Marie Elliott, Psychology, Exercise Science
Katelyn Emricson, Interactive Media Studies: Graphic Arts, magna cum laude
Yana Brownell Engel, Sociology, Spanish, magna cum laude
Uyanga Erdenebat, Accounting: C.P.A., magna cum laude
Alexis May Ernst, Biology
Brett Michael Ernst, Management Information Systems
Abigail Escatel, Speech Communication, magna cum laude
Taylor N. Esch, Psychology
Alexa Nicole Esposito, Organizational Communication
Erik W. Espy, Social Science/History
Leticia Estrada, Psychology
Kevin Michael Evenson, Psychology
Tyler Jordan Every, Sport Management
Kelly N. Farrell, Exercise Science
Katherine Ann Fecht, Theatre, Human Resource Management
Adam T. Federau, Chemistry, cum laude
Kelsey LeAnn Feiden, Elementary Education, magna cum laude
Allison Laura Feliciano, Interactive Media Studies: Graphic Arts, cum laude
Yolie A. Feliz-Bordonada, Japanese, summa cum laude
Evan Jake Fendley, Marketing, Management
Katherine Fermin, Human Resource Management, Psychology
Ryan Christopher Ferry, Sociology: Criminal Justice
Tyler Finnegan, Exercise Science
Shelby N. Fischer, Organizational Communication
Marci Anne Fletcher, Athletic Training, Psychology
Elise Floss, Musical Theatre
Jordan Diane Flowers, Mathematics, cum laude
Jennifer J. Flynn, Psychology
Matthew M. Flynn, Exercise Science
Amanda Foley, Psychology
Calvin George Fosberg, Exercise Science
Margaret Ann Fraser, Psychology, cum laude
Drew French, Marketing, Studio Art, magna cum laude
Lauren L. Frieders, History, Marketing, cum laude
Tyler Martin Friel, Sport Management, Marketing
Brent William Gaither, Biology, cum laude
Jessica Lynn Gallo, Theatre
Winston Andrew Walker Gambro, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Sean H. Garbarino, Physical Education: K-12
Yuritziry K. Garcia, International Business, Marketing, Chinese
Gregory Vincent Garofalo, Athletic Training
Caitlin Ann Garvey, Marketing, Management
Nicole Marie Gawron, Interactive Media Studies: Graphic Arts, Studio Art, cum laude
Colleen M. Gebauer, International Business, Spanish, Marketing
Edward C. Gerdes III, Management, Marketing, cum laude
Dana Catherine Gertsen, Organizational Communication
Caitlyn Gibson, English Studies, summa cum laude
Mitchell J. Gilbert, English: Print Journalism
Katrina Dawn Gillilan, Human Resource Management
Nathaniel S. Gingrich, English: Writing, Interactive Media Studies: Convergent Media, cum laude
Tess Maurelia Godhardt, Political Science, cum laude
Jessica Gomez, English: Writing
Emily Lynn Goodfellow, Political Science, Global Studies: International Relations
Baily A. Gorey, Interactive Media Studies: Convergent Media, Interactive Media Studies: Graphic Arts, cum laude
Lauren Anne Gorski, Finance, Economics
Alexa Rae Goushas, Psychology
Paige Elizabeth Grady, Management, cum laude
Jaclyn J. Grelck, Psychology, Sociology, summa cum laude
Molly M. Groce, Psychology, Sociology & Anthropology
Allison Shea Grossmann, English: Literature
George Robert Gruze, Accounting: Corporate
Deana M. Guarino, History
Simona Gudynaite, Political Science
Phillip J. Guilbault, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Yolanda Gutierrez, Human Resource Management
Christopher Stanley Guzik, Sport Management
James D. Haavig, Psychology
Lucas John Habeeb, Political Science, Psychology
Ryan Hackman, Broadcast Communication
Armand Gerard Haddad, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Martin E. Haderlein, Sociology: Criminal Justice
Adam Halick, Broadcast Communication
Hanna Hanlon, Marketing
Brendan Harrison, Broadcast Communication
Taylor Elaine Harrison, English: Writing, magna cum laude
Joshua Charles Hart, German
Katlin Elizabeth Hartanovich, Elementary Education, cum laude
Casey Harter, International Business, magna cum laude
Crystal A. Hartsough, Global Studies: East Asia
Joseph Alan Hass, Exercise Science
Elizabeth L. Havenga, Studio Art
Nicholas Matthew Hayes, Interactive Media Studies: Graphic Arts, Studio Art, cum laude
Daniel J. Headley, Accounting: C.P.A., Economics
Katrina Danielle Healey, English: Literature, cum laude
Rebecca Lynn Heinen, Mathematics, Economics, summa cum laude
Margaret Grace Heldt, Athletic Training
Bayanzul Jamts Hendel, Human Resource Management
Benjamin Logan Henderson, Interactive Media Studies: Convergent Media, Marketing
Dayton Jeffrey Henriksen, Accounting: Corporate
Amy M. Hermle, Psychology
Crystal A. Hernandez, Organizational Communication
Lauren Elizabeth Hernandez, Sport Management, cum laude
Sadie Elizabeth Herrick, Psychology, Sociology, cum laude
Michael Thomas Hester, Sociology: Criminal Justice
Jacqueline Elizabeth Hill, Music Education: Choral
Andrew Gerheart Hiller, Exercise Science
Seth W. Hillesland, Finance, Economics, cum laude
Ian Michael Hilton, Psychology, cum laude
Timothy Robert Hird, Sport Management, cum laude
Amanda J. Hitzeman, Mathematics
Jennifer Lynn Hoffman, Sociology, French, magna cum laude
Marissa Mae Holaway, English Studies, cum laude
Emily Anne Hollingsworth, Human Resource Management, Psychology
Brenden Horn, Exercise Science
Megann D. Horstead, Journalism
Alison Horstmann, Marketing
Julie Paige Horvath, Psychology
John Brandon Hosey, Accounting: C.P.A., magna cum laude
Thomas Hoster, Marketing, summa cum laude
Matthew Duane Houston, Accounting: C.P.A., Economics, cum laude
Robert Hubbard, Psychology
Lattice Hudson, Human Resource Management
Angelica Maria Huezo, Psychology
Daniel Jacob Huizinga, Management, Finance
Melissa Ann Hunka, Elementary Education, cum laude
Tristan J. Hunter, Physics
Melissa Rose Hurley, Sociology
Maggie Mae Hussey, Finance, Accounting: C.P.A., cum laude
Kayla Lee Hutcherson, Biology
Haleigh A. Hutchinson, Musical Theatre, cum laude
Anna Michelle Hvizdos, Interactive Media Studies: Graphic Arts, cum laude
Yoko Imaishi, Interactive Media Studies: Graphic Arts, Interactive Media Studies: Technology, cum laude
Aparna G. Iyer, Management
Kaitlyn Jean Jacob, Psychology, Organizational Communication
Timothy K. Jager, Finance, Economics
Nicole Christina Jakobsze, Marketing, Management, cum laude
Christopher James, Sociology: Criminal Justice
Mark Anthony Jarosz II, Exercise Science
Zachary Paul Jarosz, Sport Management
Jasleen Kaur, Accounting: C.P.A.
Marcin Jedrzejewski, Economics
Taylor L. Johanning, Physics
Bobbi Kaitlyn Johns, Elementary Education
Karen M. Johnson-Brana, Psychology
Cara Ann Johnson, Marketing
Elizabeth Johnson, Management
Jake Smith Johnson, Religious Studies, Sociology, cum laude
Jordan Danielle Johnson, English: Print Journalism, Interactive Media Studies: Convergent Media
Kevin Daniel Johnson, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Matthew Johnson, Exercise Science
Niki Crystal Johnson, Sociology & Anthropology
Rachael M. Johnson, Physical Education: K-12
Colleen Moira Johnston, Music
Kathryn Johnston, Art History
Julia Anne Jones, Psychology
Kyler Weston Juckins, Political Science
Danielle Lynn Kaczmar, Psychology
Hilary A. Kalve, Organizational Communication
Brittany Elizabeth Kancauski, German
Nasheman Kanjiani, Organizational Communication
Melanie Fontaine Karos, Management
Meghan Marie Kats, Music Education: Instrumental
Robert C. Kavalle, Philosophy, summa cum laude
Courtney N. Keefe, Psychology, cum laude
Madeline Kennedy, Sociology & Anthropology
Bryan Edward Kenney, Exercise Science
Spencer L. Kenney, English: Writing
Ryan C. Kent, Management, Finance
Daniel P. Kerlin, Management
Carolyn Kerr, Psychology, magna cum laude
Mehry Khodarahmi, Accounting: Corporate, cum laude
Jordan Reinhardt Kilhoffer, Physics, magna cum laude
Jonathon D. Kingzette, Political Science, summa cum laude
Brian Kirhofer, Mathematics
Samuel G. Klein, Sport Management
Thomas Alexander Klopcic, Psychology
Vincent S. Kmiec, Sociology
Nikolas Kmiecik, Musical Theatre
Kerby Rae Kniss, Political Science, cum laude
Catherine L. Knopf, Music Education: Choral
Kaitlin Ann Knowles, Athletic Training
Lauren Gabrielle Kolar, Exercise Science, Psychology, cum laude
Félix Ngenda Kombwa, Psychology
Jeffrey E. Kort, Political Science, magna cum laude
Mitchell Gordon Kositzky, Management, Marketing, International Business, cum laude
Cori Marie Koskela, Human Resource Management
Melissa Nichole Kouba, Human Resource Management
Ashley K. Kowalski, Management, Marketing, magna cum laude
Jessica L. Kraft, Broadcast Communication
Hannah Catherine Gray Kramer, German, magna cum laude
Jessica Krasauskis, Psychology
Ashley Renee Krause, English: Literature, magna cum laude
Johanna Leigh Krause, Elementary Education, magna cum laude
Daniel Steven Krishock, Marketing
McKala Leigh Kruse, Marketing, Management
Benjamin Charles Krusen, Sport Management
Matthew Kryzak, Exercise Science
Lacey Marie Kwiatek, Sport Management, cum laude
Emily Frances Labedz, Sociology, German, cum laude
Caitlin Marie Lake, Psychology
Anthony Peter LaPorta, Biology
Ashley May Larak, Elementary Education
Nicole M. Laske, Management
Andrew John Laskowske, Physics
Lindsay Taylor Latanski, Management
Abigail L. Lawrence, Music
Sarah Ann Lechelt, Mathematics
Stefan Edward Lee, Interactive Media Studies: Graphic Arts, cum laude
Evan Joseph Lejman, Exercise Science
Stephen Jacob Lemm, Economics
Gina Marie Leo, International Business, Spanish, cum laude
Kyle Lepine, Sociology & Anthropology
Steven T. Liaromatis Jr., Management, Marketing
Brandon Scott Liebmann, Human Resource Management
Rachel Darlene Lindenberg, Theatre
Jordan A. Linton, Sociology
Juliano Deataide Lodi, Physics
Jessica Courtney Lood, Sociology: Criminal Justice
Kevin Looff, Marketing
Eivilyn Edivel Lopez, English: Writing, Political Science, magna cum laude
Nicholas P. Lopez, Political Science, History
Olivia Rae Lopez, Psychology, cum laude
Sara Lopez, Sociology: Criminal Justice
Anthony J. Lorig, History
Kristen Margaret Luchene, Psychology
Emma Luczak, Finance, Economics
Kelsey Ann Lund, Psychology
Jessica Lundstrom, Music Education: Choral
Sean Michael Lynch, Sociology
Victoria Ann Lynn, Accounting: Corporate
Brianna Renee Mackey, Elementary Education
Christine Therese Maher, Psychology
Dylan Mahler, Entrepreneurship & Small Business Management, cum laude
Ryan Burton Mamerow, Exercise Science
Steven A. Mampe, Sport Management
Vlasta Josephine Mangia, Exercise Science
Jamie L. Mangiameli, Sociology: Community Studies, magna cum laude
Cammila Manouselis, Psychology, cum laude
Melanie Rachel Mara, Elementary Education, magna cum laude
Sean Patrick Markham, History
Daniel Martinez, Management
Marlena Elisa Martinez, Psychology
Rebecca Lynne Marusarz, Psychology
Miranda Renee Mastro, Art History
Cynthia D. Mata, Exercise Science
John "Jack" Maton, Finance, Economics
Jessica Nicole Matsumoto, Finance
Ana Valeria Mayo, Psychology
Andrew Patrick McCarey, Physics
William Patrick McClung, International Business
Peri McConville, Accounting: C.P.A., cum laude
Brendan McCormack, Music Education: Instrumental, History, cum laude
Michael John McGrath, Accounting: C.P.A.
Chelsea Rene McGuire, Theatre
Austin C. McKee, Japanese
Jennifer Mae McKiski, Sociology: Criminal Justice
Kevin Robert McMahon, International Business
Amanda A. Mear, Accounting: C.P.A.
Marco Antonio Medina, Exercise Science
Kevin William Meehan, Psychology
Lucia Mejia, Human Resource Management, magna cum laude
John B. Merrithey, Sport Management
Grace Alexandra Mesenbrink, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Mary Ann Elizabeth Meussling, English: Writing
Megan Katherine Meyer, Psychology
Dora Angelina Meza, English: Writing
Nicolette Rolón Michelson, Biology
Julien McKean Milcent, Mathematics
Iesha Marie Patience Milford, Global Studies: International Business
Jonathan Algert Miller, German
Joseph Wendell Miller, English: Writing
Matthew Ethan Miller, Music: Jazz Studies, German, magna cum laude
Rachel Leona Miller, Exercise Science
Kathryn Margaret Mittel, Psychology
Brooke K. Monroe, Marketing, Management
Michael Monterrubio, Accounting: Corporate
Erica M. Moran, Psychology
Nicole Lynn Mordini, Elementary Education
Jaymeson Michael Ryan Moten, Marketing
Aimee M. Mousel, Japanese, cum laude
David A. Muenster, Exercise Science
Ben Mugabo, Finance, Economics
Ryan Muir, Accounting: Corporate
Andrew Alan Muñoz, Biology
Courtney Damjanka Murphy, Sociology
Patrick J. Murphy Jr., Physical Education: K-12
Christopher James Musatto, Interactive Media Studies: Graphic Arts, cum laude
Melissa Rose Naglich, Psychology, cum laude
Luke W. Nally, History
Christina Naponelli, Theatre, cum laude
Jordan Marie Narret, Psychology
Breanda Andrea Nava, Management
Kelsey Lynn Nebl, Broadcast Communication
Derek J. Nelson, Sport Management
Heidi Colleen Nelson, Elementary Education, Spanish
Kristin Marie Nelson, Human Resource Management
Melissa Nelson, Biology, cum laude
Brenda Newberry, Biology
Amanda Lan Ngo, Political Science
Hong Anh Nguyen, International Business, Marketing, cum laude
Robert Edwin Niska, Management, Marketing, Entrepreneurship & Small Business Management
Patrick Thomas Noonan, Psychology, magna cum laude
Danielle Elizabeth Norman, Elementary Education
Michael T. Northrup, Interactive Media Studies: Convergent Media
Robyn Alyssa Norton, English Studies: Literature
Stephanie Marie Nowak, Marketing, cum laude
Anthony Richard Nuccio, Religious Studies
Kaitlyn Marie Oberbeck, Psychology
Rachel A. Oberheide, Sport Management
Thomas Christopher Olache, Physics, cum laude
Mustapha A. Olaoye, Exercise Science
Annie Jo Oliver, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Adam Gregory Olson, Political Science
Blake R. Olson, Sociology
Brittny Olson, Mathematics, Accounting: C.P.A., cum laude
Cole Adrian Oosthuizen, Music: Jazz Studies
Christopher Velasco Orda, History
Kedryn Sajee Orrison, Athletic Training, Psychology, cum laude
Emily Lynn O'Toole, Athletic Training
Autumn Lynn Overhiser, Athletic Training
Femi Robert Oyewole, Sociology
Jessica Lynn Pacetti, English: Print Journalism, cum laude
Robert John Paihr, Japanese, East Asian Studies: Japan
Alexander David Palac, Broadcast Communication
Sean Steven Paler, Marketing
Kaylen K. Palmer, Elementary Education, cum laude
Tanner J. Panozzo, Entrepreneurship & Small Business Management
Giovanna Amora Papagiorgio, Global Studies: International Business
Joseph John Paparone, Management, Marketing
Charles Alex Parlette, Religious Studies
Fisher Geordon Parsons, Music
Deepa A. Patel, Psychology
Brooke Danae Patterson, Management, Marketing, cum laude
Laura Rae Patterson, Psychology
Jacob K. Paulus, Spanish
Nicole S. Paveza, Economics, Finance
Carissa Marie Pearling, Sociology & Anthropology
Amanda Katherine Peck, Theatre, cum laude
Leah Anne Peck, Management, Marketing
Adrian Perez, Spanish
Maxine Perez, Psychology
Michael Giovanni Perez, Studio Art, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Steven Gene Perry, Speech Communication
Nives Peterkovic, Biology
Allison Ann Peters, Exercise Science
Bradley R. Peters, Exercise Science
Carissa Caitlin Petit, Psychology
Alexandra Maria Petrescu, Marketing, magna cum laude
Stephanie E. Petruzzi, History
Christopher Picciuolo, Broadcast Communication
Jordan Picha, Elementary Education, cum laude
Meghan Pickett, Psychology, summa cum laude
Carlye Alain Pillash, Theatre
Susan Piotrowski, Accounting: C.P.A., summa cum laude
Allison Plansky, Broadcast Communication, cum laude
Sarah Porter, Athletic Training
Cecilia A. Portillo, Exercise Science, Psychology
Amanda Preston, Individualized Study
Maribel Puga, Spanish
Eriol Qeleshi, Management
Kathleen A. Quinn, Sociology & Anthropology, cum laude
Stephanie Quiroz, International Business, magna cum laude
Rebecca Marie Radavich, Organizational Communication, Theatre, summa cum laude
Omar Ramirez, Accounting: Corporate
Alexis Ramos, Psychology
Wesley Erin Rasmussen-Wilson, Broadcast Communication
Brian Andrew Read, Physics
Katelyn Rose Rechenmacher, Art History, Japanese, magna cum laude
Benjamin Michael Redmond, Biochemistry
Sara Emily Reid, Elementary Education, French, cum laude
Alexa Reinecke, Marketing, cum laude
Michael Werner Reinke, Athletic Training
Ashley E. Reiter, Organizational Communication
Tattiana Rendón, Global Studies: International Business
McKenzie Richards, English: Writing
Daniel Ricketts, Sociology
Kiley Riggio, Interactive Media Studies: Graphic Arts, cum laude
Stephanie Erin Rippel, Psychology
Ryan Joseph Rizzio, Physics
Bryan Patrick Roberts, Economics
Nicolette Maria Rocco, Marketing
Jeffrey Ronald A. Rocha, Organizational Communication, Japanese
Joshua H. Rodewald, Psychology
Joshua Daniel Rodig, Elementary Education, magna cum laude
Thomas Michael Roe, Physics
Lucas Ryan Romanello, Marketing, Management, magna cum laude
Jacob M. Rone, Sport Management
Ryan Andrew Root, English: Print Journalism
Jennifer Marie Roper, History, cum laude
Miranda Rorer, Organizational Communication
Kristin A. Rose, English: Literature, magna cum laude
Charles V. Rosenberg, Management
Bethany Anne Rosner, Psychology
William Andrew Rotunno, Biology, cum laude
Patrick A. Rourke, Management
Kayla Lauryn Rubel, Studio Art
David Russ-McKay Ruddy, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Claire Elise Ruser, Music
Richard Steven Ruske, Physics
Alex M. Russell, Sport Management, Accounting: Corporate
Ryan Alan Russell, Psychology
Danielle Rose Rutz, Entrepreneurship & Small Business Management, Marketing
Emma Maureen Ryan, Human Resource Management
Taylor Mae Ryan, Sport Management
Meghan E. Sabaini, Exercise Science, cum laude
Alexander Thomas Sacco, Management
Andrea Michelle Sakleh, Anthropology
Jacob Scott Sandborn, Sport Management
Kassandra Sandoval, International Business, Marketing
Zoeliz A. Santos, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Sarah Sargent, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Brandon K. Sarkauskas, Philosophy, summa cum laude
Travis G. Saville, Sport Management
William Michael Sayer, Physics
Mallori Noelle Scalzo, Sociology: Criminal Justice
Michelle Alice Schacht, Psychology
Jordan Rose Scherpe, Marketing, Management, Entrepreneurship & Small Business Management
Kailey Golden Schlosser, Elementary Education, magna cum laude
Jennifer L. Schneider, Psychology, Human Resource Management
Timothy K. Schneider, Computer Science
Sarah Nicole Schneiderbauer, Finance, cum laude
Megan Rose Schomaker, Psychology, cum laude
Sarah Marie Schoonhoven, Music, Theatre, magna cum laude
Daniel J. Schryer, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Anthony M. Schullo, Individualized Study, History
Brittany N. Schultz, Sociology
Tyler Robert Scott, Sport Management
Rebecca M. Scurto, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Tara Lynn Sears, Biology, cum laude
Nathan Samuel Segal, Sociology
Michael L. Sestak, Music, cum laude
Jasmine Shamsuddin, Elementary Education, cum laude
Danielle M. Shaw, Psychology
Hanna Danielle Shelby, English Studies
Sarah Elizabeth Shope, Sport Management
Ryan Jacob Shreve, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Larynn McKenzie Shumaker, Athletic Training
Deanna Gerilyn Siegel, English: Writing
Dom Simonetta, English: Print Journalism, cum laude
James Ryan Simonovich, Accounting: C.P.A., cum laude
Shannon Marie Sinclair, English Studies: Writing, cum laude
Caitlin Rose Skrbec, Music Education: Instrumental, Music Education: Choral, cum laude
Nicholas Russell Slezak, Mathematics, cum laude
Carson D. S. Smith, Exercise Science
Emma Elizabeth Smith, Theatre, magna cum laude
Kelly Smith, Marketing
Laura Marie Smith, Psychology, summa cum laude
Shane C. Smith, Accounting: Corporate, Management
Mark E. Snyder, Finance, Economics
Stephanie Alexis Snyder, English: Print Journalism
Peter S. Sorenson, Finance, Accounting: C.P.A.
Joseph Jeffrey Sortino, Computer Science, magna cum laude
Weng San Sou, Organizational Communication
Stacy Michele Spangler, Elementary Education, cum laude
Cassandra Marie Sperry, Management, Human Resource Management
Brittany Suzanne Spitzer, Sociology
Jacqueline Renée Sprague, Psychology
Shelby Jo St. Cin, Marketing
Jacob Paul Staab, Accounting: C.P.A.
Jonathan Kingsley Stanciu, Philosophy, Political Science, cum laude
Charlene Jane Steininger, Interactive Media Studies: Convergent Media
Erin Welch Stephens, Marketing, Psychology, cum laude
Jamie Suzanne Stephens, Psychology
Elizabeth Ann Stewart, English: Print Journalism, English: Writing
Lindsey Ryan Stifle, Psychology
Gwen Audrey Stoilov, English: Literature, cum laude
Sabrina Nicole Straley, Organizational Communication
Amanda Krista Strolia, Musical Theatre
Rachel Elizabeth Strolle, Psychology, Theatre, cum laude
Stephen Joshua Strong, Economics, Philosophy, cum laude
Sarah Nicole Stropus, Psychology
Caroline Elizabeth Struthers, Exercise Science
Michael J. Suchomel, Physics
Tiffany Joy Sulester, English: Writing, Interactive Media Studies: Convergent Media, cum laude
Evan Taylor Summers, Broadcast Communication, magna cum laude
David Sutton, English: Print Journalism, cum laude
Ashley Swanson, Mathematics, magna cum laude
Jenna Nicole Szerszen, Studio Art, cum laude
Adam Michael Szudarski, Marketing
Kaitlyn Lee Talley, Exercise Science, Psychology
Namiki Tanaka, Global Studies: International Business
Russell Norman Tanzillo, Broadcast Communication
Katherine R. Tarchala, Studio Art
Tiffany Dallas Tate, Japanese
Robert C. Tenczar, Broadcast Communication
Kacie Leigh Terranova, Psychology, Economics
Kate E. Thomas, Biology
John Ryan Thompsen, Physical Education: K-12
Michael Morgan Thornton, Accounting: C.P.A.
James Paul Thrun, Sociology: Criminal Justice
Aaron C. Tiknis, Sport Management
Demarco Maurice Tillman, Sociology: Criminal Justice
Tiffany Nicole Tindell, History, Anthropology, summa cum laude
Kiersten Jean Tinkoff, Psychology, Sociology
Kylie A. Topczewski, Psychology
Nichole Elizabeth Tracy, Psychology
Ton N. Tran, Music
Aronzo Furay Traylor II, Musical Theatre
Carly Elizabeth Trenhaile, Elementary Education, cum laude
Alex P. Tripp, Exercise Science
Kelsey Marie Truedson, Marketing
Ryan Edward Tuliglowski, Accounting: C.P.A., cum laude
Emily M. Upstrom, Accounting: C.P.A., cum laude
Daniela Elizabeth Vaca, Elementary Education
Addison Abigail Van Hise, Marketing
Abigail Rachel Van Hook, Global Studies: Developing States
Victoria M. Vander Kolk, Psychology
Samantha Vanderplow, Sociology: Criminal Justice, cum laude
Bradley VandeWerken, Management
Gilbert Ryan Varela, Entrepreneurship & Small Business Management
Aleksandra Vasic, Psychology, cum laude
Taryn K. Vaughn, History, summa cum laude
Mark Gudbrandsen Vear, Political Science, cum laude
Abraham Vences, Musical Theatre
Francesca Dawn Villare, Spanish, International Business, cum laude
Alexander Milos Vjestica, History, magna cum laude
Lauren Vogley, Marketing
Daniel Charles Wachowski, Management, Marketing, summa cum laude
Luke Samuel Waldier, Finance, Economics, cum laude
Rachael Anne Waldrop, Psychology
David J. Walsh, Exercise Science
Alyssa Joy Walters, Physical Education: K-12
Chelsea Ward, Musical Theatre
Tyler Anthony Ward, Religious Studies, summa cum laude
Timothy Alexander Warren, Accounting: C.P.A.
Alison B. Watson, Accounting: Corporate
Janel Leigh Webster, Human Resource Management, cum laude
Robert Wegley, English: Literature, cum laude
Kayla Marie Wehrli, Elementary Education, cum laude
Adam Allan Weidner, Marketing, Management, magna cum laude
Michael F. Weinstein, Physics
Jace Werkheiser, Interactive Media Studies: Graphic Arts
Jesek Reanne West, Musical Theatre, magna cum laude
Taeopae Wetterman, Athletic Training
Jessica Marie Wheaton, Music Education: Choral
Casey James White, Computer Science
Crystal Leigh White, Psychology
Kevin Michael Wierzba, Accounting: C.P.A., cum laude
Justin Michael Wight, Sport Management, Management
Lindsey Wilcox, Marketing
Matthew Paul Wilke, Sociology, cum laude
Antoinette Patrice Williams, Music
Arthur August Williams, Exercise Science
Brandon Williams, Exercise Science
Joshua Andrew Williams, Management
Damon Neal Wilson, Management, Entrepreneurship & Small Business Management
Callie Danielle Winge, Marketing
Justyna A. Witek, Elementary Education, cum laude
Corinne Alexander Wittig, English: Print Journalism
Rebecca Anne Wos, Elementary Education, magna cum laude
Allison M. Wright, Psychology, Biology, cum laude
Danielle Sarah Wright, Sociology: Criminal Justice
Jessica Elizabeth Yoesle, Psychology, Theatre
Nicole Young, English: Writing, Sociology, magna cum laude
Samantha Marie Young, Music, Theatre, cum laude
Mary Alexandra Youngren, Psychology, magna cum laude
Julie A. Yu, Biochemistry
Mayra M. Zerpa Calderón, Biology
Katelyn Breanne Zumpf, Mathematics, Applied Mathematics, cum laude

Bachelor of Science (BS)
Bethlehem Yoseph Abdissa, Economics, Finance, cum laude
Athina Ajazi, Athletic Training
Eva Michelle Allen, Chemistry
Lina C. Alvino, Exercise Science, cum laude
Maxwell Lewis Barvian, Computer Science, Interactive Media Studies: Technology, cum laude
Victor Malik Bashorun, Computer Science
Jordyn Marie Beck, Biology
Andrew G. Bockus, Computer Science
Adeline Nicole Boettcher, Biology
Christopher C. Boffa, Biology
Brett M. Breshears, Biochemistry
Brett Bush, Computer Science, summa cum laude
Ashley Ann Byers, Actuarial Science
Alexander C. Cairo, Biochemistry
Bryan Cardwell, Physics
Timothy C. Carracher, Management Information Systems
Christina Kadine Carstens, Biochemistry
James E. Catuara, Finance, Economics
Dwayne J. Childs, Management
Julianna Joy Ciaglia, Exercise Science, magna cum laude
Rachel Elizabeth Crotteau, Computer Science
Samantha M. Czernik, Biology
Amy J. Damitz, Physics, summa cum laude
Brianna M. Danta, Exercise Science
Yahir De Leon, Computer Science
John August William DePasquale, Exercise Science, cum laude
Nicole Krystine Digweed, Chemistry, cum laude
Rachel Marie DiPietro, Biology
Timothy Karl Egner, Biochemistry
Kaitlin M. Engle, Exercise Science
Kevin Michael Evenson, Exercise Science
Jessica Rose Fiala, Exercise Science, cum laude
Erin Fitzgerald, Radiation Therapy
Sebastian Flieger, Biochemistry
Winnie Fong, Biology
Sheryl L. Foster, Actuarial Science
Cristina Maria Francisco, Biology
Evan Robert Gallegos, Biology
Lisa Beth Gorski, Exercise Science
Milena Gotra, Psychology, cum laude
Alexis Elizabeth Gramera, Biology
Leiyang Guo, Computer Science
Jeffrey Hartzell, Entrepreneurship & Small Business Management
Joshua D. Hedberg-Rochel, Exercise Science, cum laude
Linnea M. Higgins, Nuclear Medicine Technology
Alicia Hlavac, Actuarial Science, cum laude
Elizabeth Marie Hoffman, Psychology, magna cum laude
Kristin Lynne Hoffman, Finance, cum laude
Hannah R. Holota, Biology
Jamie Lee Jacobsen, Economics
Shannon Marie Judd, Psychology
Matthew David Kachlik, Computer Science
Adam J. Kleinman, Biochemistry
Melissa Catherine Kwiecien, Exercise Science
Zachary Tyler Laidley, Biochemistry, cum laude
Logan C. LaRocque, Economics, Finance, cum laude
Alicia Dawn Laubsted, Mathematics
Colin Laughlin, Exercise Science, cum laude
Daisy Lauriano, Biochemistry
Justin Everett Lauterbach, Management
Katherine Anne Limbach, Actuarial Science
Spencer Nepomuceno Liongson, Exercise Science
James Thomas Maher, Computer Science
Daniella Martínez, Chemistry
Jeffrey Theodore Mayer, Computer Science
Jane Marie McCullough, Biochemistry, magna cum laude
Kenneth J. McMahon, Computer Science
Frank A. Miller, Entrepreneurship & Small Business Management
Travis J. Morrison, Physics
Drew Randall Olehy, Computer Science
Laura Olejniczak, Applied Mathematics, summa cum laude
Tessa Marie Olowniuk, Computer Science
Désury L. Paredes Rodríguez, Chemistry
Rachel Alexandra Phipps, Exercise Science
Ethan C. Rath, Biochemistry
Molly J. Reese, Psychology, cum laude
Eva Shinikova, Actuarial Science, Finance, Economics, summa cum laude
Jessica Simak, Biology
Alejandra Soto, Biology
Ebony Spring Stallworth, Exercise Science
Jaclyn Ann Stellato, Exercise Science, summa cum laude
Jason Stubbs, Finance, Economics
Kyle Andrew Swanson, Biochemistry
Brittney Volz, Exercise Science
Xiao Wang, Actuarial Science, Computer Science, magna cum laude
Brian Mark Wilson, Finance, Economics, cum laude
Evan E. Wilson, Biology
Christian Winger, Computer Science
John Wunderlich, Athletic Training

Master of Arts in Education (MAEd)
Michael Agnew
Jill Ann Bushman
Jennifer Lynn Danaher
Margaret A. Detwiler
Jennifer Donatelli
Nickolas Engel
Ryan Kuehne
Sarah Elizabeth Malik
Kristen Amber Mullin
Linda S. Mullins
Michelle Marie Sands
Heather Lynn Schild
Noelle Ann Stecher
Kate Walker Sweeney
Samantha Jo Szopinski

Master of Arts in Liberal Studies (MALS)
Mary Emily Beaupre
Julia Ann DeNood
Marianne Quinlan Dieter
Matthew M. Gambs
Randall William Magnuson
Erik Miller
Rebecca Margaret Seraphine Samson
David Gordon Stephenson
Jenette Elizabeth Sturges Vargas
Robin Elizabeth Swanson
Megan Marie Uphoff
Daniel Zec

Master of Business Administration (MBA)
Whitney L. Adamson
Sallie L. Alswager
Nicole Kossakowski Arient
Daniel Thomas Benton
Sharath V. Bhavaraju
Jack L. Chen
Laura Nolle Chen
Sandra J. Conley
Melvin Cory Jr.
Kayla Jo Crowther
Rati Digambar Dhake
Marlana M. Dobnick
Christopher D. Galloway
Richard Thomas Gray
Ashley Guest
Frank Holcombe Jr.
Justin Clark Holt
Laura B. Kalnasy
Tristen Harrison La Rocca
Jennifer Lynn LaDue
Scott J. Loucks
Sizwimpilo Mbenge
Shane McNamara
James E. Millan
Jason Moravec
Molly E. Ocon
David Ouoba
Rebecca R. Pascual
Maria Franca Perez-Alcazar
Matthew Ryan Pinto
Dian Radev
Susan M. Rickert
Patricia Anne Rotolo
Dominick M. Sabatino
Jeffrey Selby
Joseph T. Servais
Tracy Ann Sliwa
Martha A. Stolze
Ryan R. Tijerina
Jeremy Wiora
Li Zhang

Master of International Business Administration (MIBA)
David R. Blust Jr.
John Michael Galvan
Ryan M. Green
Adam Andrew Hudoba
Sandra Lynn Mecklenburg
Michele K. Moes

Master of Leadership Studies (MLD)
Kendall M. Bilbro
Timothy James Bolognani
Lauren Patrice Brightmore
Timothy John Brown
Maura Kathleen Burke
Salil Sujan Chander
Courtney Cronin
Christopher David D'Amato
Kimberly Ann Ippolito
Brittany Ann James
Brian K. Johnson
Lisa M. Lawrence
Catherine Marie Lucca
Ahmed Sofian Makki
Gwendolyn Marshall
Kerby Lee Mickelson
Rosa Moraa
Sheldon Naylor
Maria De La Luz Ochoa
Gail Noel Oesterle
Katherine M. Spoden
Paul Tometich
Dawn Vana
Jeremy David Vestal
Sonia Watson

Master of Science in Management Information Systems
Fahed Albty

Master of Science in Web and Internet Applications
Jack W. Gregory
Stephen P. Lobdell
Alain Ndayishimiye